reading | óda na mistra kinga

21. září 2017 v 11:29 | alienee |  books
Paradoxně svými nejoblíbenějšími autory nazývám ty, od nichž jsem nečetla ještě ani zdaleka tolik knih, abych se mohla nazývat jejich fanynkou. Co na to říct, některými se nechám snadno okouzlit.
Pokud jsou tady nějací velcí fanoušci, prosím, neukamenujte mě, jen se snažím vyjádřit svůj názor na spisovatele s jehož knihami už nějakou dobu trávím celé dny.


Kdo by kdy tušil, že nevinné dítko, narozené jednadvacátého září roku 1947 v Maine bude strašit, dojímat a získávat si srdce dospělých i dětí druhé poloviny dvacátého a první poloviny dvacátého prvního století. Kdo by kdy tušil, že právě tohle novorozeně je předurčeno stvořit hromadu skvostných příběhů, z nichž budou moci dlouhá léta těžit filmoví režíséři...


Stephen Edwin King a jeho tvorba se jakýmsi způsobem dotkl každého z nás, přestože někteří o tom ani neví. Kdo nečte knihy, určitě viděl jeden z filmů, kdo chodí na twitter, mohl si i všimnout jeho tweet-fightů s Trumpem, a kdo stále tvrdí, že nic od Kinga nezná... myslím, že trailer na nové filmové zpracování hororu It, vás stejně neminulo.


Stephen King má na svém kontu přes sedmdesát knih a ještě další knížky pod pseudonymem Richard Bachman - než pana Bachmana nechal zemřít, napsal jich sedm. Krom psaní velkolepých románů, je také velmi uznávaným povídkářem. Velkou část jeho tvorby činí právě horory. Nejen díky vysokému množství napsanýc hororů, ale také díky neuvěřitelné schopnosti vyvolat ve čtenáři napětí, strach či doslova hrůzu, je dnešním světem nazýván jako mistr hororu.

Mně se zdá označení 'mistr hororu' nezdá úplně jako to pravé. Sama ho s oblibou nazývám mistrem, ale nikoliv hororu. Je to jednoduše mistr King - je osobitý a neexceluje jenom ve psaní hororů. Je tady totiž další slovo, které se často používá ve spojitosti s některými jeho knihami a filmy. Slovo tak jednoduché, slovo určující vlastnost, kterou by automaticky měl mít každý člověk a měl by ji umět používat. Bohužel, občas se v této době zdá, že to je nedostatkové zboží.

Lidskost.

To je ono. Mistr King tuhle vlastnost dokáže plně využít ve svých příbězích. Nejzřetelnější to je b povídce Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. Kdo nečetl, musel vidět; Shawshank je podle žebříčků nejlepší film vůbec - a celkem krásně se drží předlohy.

Shawshank Redemption (1994)

King si pamatuje, jaké to je, být dítě. Pamatuje si dětské strachy a pamatuje si také, jak to dětem v hlavě šrotuje. Už jen tohle je obdivuhodné, protože dospělí vždy zapomenou na to, jak v dětství přemýšleli. Já si to ještě pamatuju, nemám od toho daleko, o to víc oceňuju tu skutečnost jeho psaní. Když z toho těď vynecháme děti, celkově se dokáže vžít do jakékoliv postavy, o které píše. Nebojí se povahových rozborů o psychologiké míře. Nebojí se detailů. Někdy mě to až děsí, protože si občas jen pomyslím "Ódine, tenhle člověk musí být schizofrenik s rozstříštěnou osobností, jinak to nejde". Samozřejmě, že úkolem autorů je, vžít se do svých postav a myslet, jako myslí oni... když tohle nezvládne autor, jak má potom postavy pochopit čtenář? Ale u Kinga je to až moc detailní, až moc přesvědčivé. King do postav dá kousek sebe - musí tam přece dát kousek sebe a svého okolí, to je skoro pravidlo. Často bývají jeho postavy spisovatelé. Děj se často odehrává v Maine. Když jsou hlavní hrdinové děti, dává do toho kus svého dětství.
V knize Osvícení, mi bez jakéhokoliv přehánění přebíhal mráz po páteři a chtě nechtě jsem se na stránky přemýšlivě mračila. To, jak popisoval postavu Jacka Torrance, bývalého učitele angličtiny, spisovatele a také alkoholového abstinenta... bylo to celkem silné. Když čtete ty pasáže s Jackem, ty jeho myšlenkové pochody... je vám jasné, že Stephen King si asi prošel nelehkým obdobím s alkoholem.
A je to tak. V osmdesátých letech se mistr King potýkal s problémy s alkoholem a drogami. Z toho všeho ho dostala jeho věčně podporující manželka. King dokonce uvedl, že v tomto období si ani nepamatoval své procesy psaní (např. kniha Cujo), u Osvícení si ani nepamatoval, že do postavy Jacka Torrance tolik zasazuje sebe se svými potížemi.
Stephen King má jednoduše vyjímečnou schopnost představit si lidskost svých postav, ale i nestvůrnost a zkaženost - až si někdy člověk řekne, jestli náš pan king nenahlédl za závěs, který odděluje náš svět od něčeho jiného.


Abych to o mistově psaní shrnula, myslím, že jednoho dne se jeho knihy dostanou do povinné literatury. Věřím v to.

Na závěr bych tak zmínila...
  • Stephen King je velkým filmovým fandou, často komentuje filmové adaptace podle svých knih - za nejpovedenější adaptaci považuje Stand By Me (1986) podle povídky Tělo; kvůli Kubrickovu Osvícení (1980) prakticky zuřil, protože nesouhlasil s obsazením Jacka Nicholsona do hlavní role a celkově se film nedržel tolik podle knihy (nejspíš ho rozzuřilo hlavně to, že jistým způsobem film předčil knihu), dokonce spolupracoval na natočení minisérie, která se víc držela předlohy; okomentoval i letošní zpracování To, jenž předčilo jeho očekávání. Krom svých děl také nezapomíná na jiné horory - pochválil například Crimson Peak (2015) a uvedl, že při sledování The VVitch (2015) byl vyděšen.
  • Má fóbii z čísla 13, které také často využívá ve svých knihách (např. Pokoj 1408 -> 1+4+0+8=13). Doma překračuje 13. schod. Pokud je při čtení nebo psaní na stránce 13 nebo jejím násobku, nemůže přestat číst nebo psát, alespoň dokud se nedostane na jinou "bezpečnější" stránku.
  • Údajně chodí spát s rozsvíceným světlem. U toho mě akorát napadá, jestli nespí po tmě kvůli toho, co všechno musel utvořit myslí pro knihu, nebo jestli píše o tom, co mu nedává spát?
Na oslavu narozenin mistra Kinga všichni povinně pouvažovat o přečtení nějaké jeho knížky, nebo minimálně zhlédnutí filmu! Vše nejlepší mistru hororu a lidskosti!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 25. září 2017 v 11:06 | Reagovat

Stephen King je proste úžasný spisovateľ, krásne si ho popísala v članku. :3

2 alienee alienee | Web | 25. září 2017 v 17:37 | Reagovat

[1]: To teda je, nedokážu se odtrhnout od jeho knih :D děkuju :33

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama