defenders | the devil of hell's kitchen

9. října 2017 v 17:34 | alienee |  net•flix•ing
Daredevil, první dílek do skládačky Defenders, je jedním ze seriálů, na které se můžu dívat pořád. Teď v září jsem se na první sérii dívala po čtvrté - proč se přece věnovat těm seriálům, které teprve chci začít sledovat, když se můžu na svoje seriálové favority kouknout už po kdovíkolikáté?
A ani napočtrvté mě Daredevil neomrzel. Původně jsem chtěla napsat článek jinak a taky až poté, co se znovu podívám na druhou sérii Daredevila, ale mezitím se ještě (opět) dívám na Jessicu Jones - jsou to marvelovky, tak pěkně chronologicky! :D Ale určitě se tu ještě v budoucnu s Daredevilem ozvu a snad v odlehčenější formě, než je tenhle... zvláštní mišmaš názorů?"Hell's Kitchen, Manhattan. Čtvrť nevalné pověsti, kde vládne zločin, ale také místo, které je domovem mnoha normálních Newyorčanů. Na jedné straně se vynořuje král podsvětí, který pro svůj sen o lepší budoucnosti svého území neváhá uplácet, vydírat a vraždit. Na straně druhé je zdánlivě obyčejný advokát, který zjišťuje, že pro vítězství spravedlnosti někdy právo samotné nestačí. To, že od svých devíti let nevidí, je pro něj jen malým handicapem. Jeho zbývající smysly jsou totiž mimořádně silné. Vyzbrojen touhou chránit své město si Matt Murdock skrývá svou tvář a vydává se do boje se zločinem."
- ČSFD

Pokud jste někde narazili na názory - nebo sami máte stejný názor - že Marvel je celý happy & colorful zatímco DC je úplně dark & serious (but why so serious?), tak seriálová odvětví to kapku popírají. Marvelovské seriály od netflixu naladí tu pořádně temnou a psychologickou náladu. Seriály od DC jsou většinou až přehnaně nadějné a veselé (to není stížnost). Akorát... Marvel je tady zase s kvalitou popředu.
A to přesně je Daredevil - temný, kvalitní, nebojí se lehčího ponoření do psychiky, ale nepostrádá ani ten nadějný a hrdinský elán.


Pokud znáte filmovou verzi Hvězdého prachu (miluju), představte si mladého Tristrana - takové roztomilé zlaté trdlo, že?
No a tohle je on teď. Feel old yet?
Když si tam nakráčel jako sexy slepý právník/ sexy slepý ninja, tak jsem málem spadla ze židle. Není to úplně slovní obrat, při seriálech reaguju skoro jako fandové na fotbale, navíc mám nestabilní židli. A tady z Matta se mi v hlavě rozblikal neon s nápisem "CRUSH".
Krom toho, že vypadá dobře a - pokud to vůbec jde - hraje ještě lépe, má tak neskutečně perfektní hlas. To opravdu musíte slyšet, já si ho okamžitě zařadila mezi herce z nekrásnějšími hlasy.
A co se týče postavy Matta Murdocka... zamilujete si ho. Je to ten typický hrdina, který má potřebu zachránit všechny a má tendenci se za všechno obviňovat. I když zrovna nedává nakládačku padouchům, snaží se změnit svět - tedy alespoň Hell's Kitchen - k lepšímu. V obleku a s kravatou vyráží zachraňovat nevinné lidi po právní stezce.
Čím víc se toho snažím k jeho popisu vymyslet, tím víc mi také dochází, že na to prostě nemám. Občas je těžké vyjádřit všechny myšlenky, když se jich miliony perou přímo ve vaší hlavě.

Matt má vlastní právnickou... záčátečnickou... firmu se svým nejlepším přítelem Foggym Nelsonem, který má na všechno odpověď a je vtipný už prakticky svou existencí. Nelson & Murdock jsou prostě správní nepokrevní bráchové, které bych si přála mít ve svém životě.
V tomhle měla štěstí Karen Page, o které by nejspíš jakákoliv věta byla spoilerem.
No a abych zmínila taky záporáka... Perfecto. Z některých scén jsem vážně měla husinu a cítila jsem se nepříjemně, jelikož náš hlavní padouch je tak realisticky a hodně nepříjemně nevyzpytatelný.
Myslím, že díky mnoha postavám seriál občas působí reálněji než svět kolem. To si zaslouží oscara. Prosím?


Když už víte, jak žeru ty herce a jejich ztvárnění postav a že mám crush na Matta Murdocka, tak můžeme popojet dál. Co třeba akční scénky? Protože o ty rozhodně není nouze.
Stunt double Charlieho Coxe se jmenuje Chris Brewster. Dvojníka dělal také Chrisovi Evansovi v Captain America: The Winter Soldier, takže pokud jste film viděli a vybavíte si aspoň některé neuvěřitelné bojové scénky, tak si snad můžete i představit, jak to potom vypadá v Daredevilovi. Kdybych se aspoň trochu vyznala v bojových umění, zhruba bych
vám pojmenovala všechny ty... cokoliv to sakra dělá - jenže se nevyznám, pro mě to je jakýsi krásný druh černé magie. Je to tanec plný přemetů, kopanců a pěstí (skvěle, alienee, tohle zní opravdu nádherně a umělecky -_-'').
Rozhodně se tady nezapomíná na to, že Daredevil je přece jen Matt, obyčejný člověk bez supersíly. Není to bůh s magickým kladivem. Není to miliardářský playboy se superoblekem. Nezezelená když mu někdo začne brát jídlo. Sice byl poté, co oslepl, obdařen (o dost) intenzivnějším smyslovým vnímáním, ale musel hlavně trénovat nejen ovládat své smysly, ale také bojová umění. Díky svých smyslů si dokáže vytvořit obraz, skoro jakoby mohl znovu vidět. Hodně lidí by nesouhlasilo, ale pro mě je srovnatelný s Hawkeyem, který je také zranitelný a bez speciálních schopností, má pouze to, co sám tvrdě vytrénoval. Proto u mě oba hrdinové sklízejí nejvyšší obdiv.
Tím, že se na Daredevilovu zranitelnost a lidskost nezapomíná, jsem chtěla zmínit (než jsem to zase rozpitvávala a odbočila až k Hawkeyeovi), jak často ho musí zašívat. Přestože sám rozdává pěknou nakládačku padouchům a strašně hezky se na to dívá, také on sám hned několikrát skončí někde ležet polomrtvý - na to už
tak pěkný pohled není. A kdo by se divil, že i Ďábel z Hell's Kitchen občas dostane pořádně přes hubu? Je to slepý nindža, který bojuje v něčem co připomíná pyžamo. Hodím na sebe černé kalhoty, černé uplé tričko, které mi krásně obepíná svaly, ovážu si černý šátek přes oči a jdu zmlátit pár bad guys s noži a revolvery. Ey.
A takhle se dostávám k vylepšenému kostýmu. Náš hrdina se svého symbolického a vylepšeného hrdinského kostýmku dočká na konci první série. Je to červená ušatá klasika inspirovaná právě přezdívkou Ďábel z Hell Kitchen. Navíc... "Be careful of the Murdock boys. They got the devil in them."
(i přesto, že oblek je úžasný a všechno, musím uznat, že mi chybí to jednoduché černé pyžámko)


No, pořád se kapku nesouvisle rozkecávám. Daredevil je pro mě jednoduše perfektně zpracovaným seriálem.
Zločiny, krutost, zkorumpovanost, naděje, touha po spravedlnosti a odhodlanost. Ono to možná zní jako každý jiný hrdinský seriál nebo film, ale přece jen všechny ty vyjmenované věci jsou trochu jiného rázu než marvelovské filmy a vlastně to dohromady dává kombinaci z níž vzniká krom dobrého akčňáku také inteligentní seriál. Věřte nebo ne, já v tom vidím i inteligenci, ať už to zní pro kohokoliv, kdo by nesouhlasil, jakkoliv stupidně a naivně. Věřím v Daredevila.

Jen chci říct, že každá složka seriálu - obsazení, postavy, zpracování děje, poutavé dialogy, grafická stránka a celá atmosféra podtržená skvělým soundtrackem dává dohromady tak nádhernou a plynulou kompozici, že si jen tak můžu sedět v pokojíku na své nestabilní židli, zabalená v dece, kávu usrkávajíc... a přitom úplně zapomemout na existenci všeho kolem mě i sebe samotné. A o to v seriálech jde, ne? Přestat na chvíli existovat v tomto světě.

A co vy - odvážlivci, bez pudu sebezáchovy, co tohle zvládli dočíst dál než do jedné čtvrtiny? Viděli jste Daredevila, máte ho na svém watchlistu, nebo se mu radši obloukem vyhnete?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lu lu | Web | 9. října 2017 v 21:25 | Reagovat

Musím sa priznať, že tento serial vôbec nepoznám, v podstate sledujem len game of trones :

2 alienee alienee | Web | 10. října 2017 v 5:44 | Reagovat

[1]: se Hrou o trůny se to snad nedá moc srovnávat, ale pokud ti nevadí ti komiksoví hrdinové, Daredevila doporučuju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama