horror | celebrate friday the 13th in camp crystal lake

12. října 2017 v 17:47 | alienee |  alienee goes to the movies
Když už tu zítra máme ten pátek třináctého, proč se rovnou na chvilku nevydat do kempu Crystal Lake?

Však víte - krásná klidná příroda, jezero obemknuté majestátnými stromy... můžete si zaplavat, jen tak posedávat na molu, bavit se s přáteli, utíkat před psychopatem, co vás nahání s hokejovou maskou na ksichtě a mačetou v ruce a nebo třeba jít na piknik.

Jak vidíte v tomto kempu se nudit nebudete...Crystal Lake

Kemp Crystal Lake vznikl v roce 1935. Do roku 1957 šlo vše jako po másle - nebo alespoň v rámci možností, přece jen hlídání rozdivočených dětí na táboře je... hlídání rozdivočených dětí na táboře.
Tak tedy v sedmapadesátém přišla do tábora nová kuchařská posila, Pamela Voorhees. Zatímco Pamela pracovala, její syn Jason pobýval v táboře s ostatními dětmi. Jenže Jason byl jiný. Měl velmi nápadně zdeformovaný obličej a ostatní děti ho kvůli tomu šikanovaly.
Jednoho osudného dne, kdy zrovna vedoucí na Jasona nedohlíželi, to děcka trochu přehnala a ať už věděla nebo ne, že Jason neumí plavat, hodili ho do jezera. Utopil se.
Kemp z toho nakonec vyvázl dobře - Jasonova smrt byla prohlášena za pouhou nehodu a tak se Crystal Lake vyhnul skandálu a mohl být znovuotevřen v příštím roce.
Opět do tábora najali Pamelu a vedoucí, co měli dohlížet na Jasona. Pamela, přehnaně orchranitelská, když šlo o jejího syna, oba vedoucí zabila při sexu. Vražda se nikdy nevyřešila, protože Pamelu Voorhees nikdo ani nepodezříval.
Tentokrát tábor zavřeli.
Pamela ve svém šílenství a pocitu nedovršené pomsty se nastěhovala poblíž kempu, celé roky ho hlídala a čekala na novou krev.
Nové krve se jí sice dostalo, ale nakonec z toho kapku ztratila hlavu. A bacha velký plot twist *sarcasm* Jason se nikdy neutopil, jak si všichni mysleli. Utajovaně žil v Crystal Lake a náhodou zrovna hodil očko na kemp, když byla jeho mamka dekapitulována.
Jason se nyní chce pomstít všem náhodným vedoucím, co na tábor přijedou. Za smrt své matky. Pomsta se ho drží natolik, že ho vyvražďování dětiček nepřestane bavit a ani mu nedovolí umřít po celých jedenáct filmů od roku 1980 až 2003 a vydrží mu ještě na remake (2009).Movies to watch

Tady je výběr celkem vysoký. Původní série na sebe navazuje, sice je každý film prakticky to samé, ale po čase přidají nový hlavní prvek (a ke konci série to už obměňují trošku víc, například tu máme Jason ve vesmíru). Zajímalo by mě, jestli se někdo opravdu na pátek třináctého snaží shlédnout všechny díly původní série. Osobně jsem to viděla jen po sedmý díl a nemůžu říct, že by mě to nebavilo, ale ani nemůžu říct, že by mě sledování těchto filmů nějak extra bavilo. Sto lidí, sto chutí, protentokrát mě víc bavil remake.

Díly původní série:
Friday the 13th (1980)
Friday the 13th Part II (1981)
Friday the 13th Part III (1982)
Friday the 13th: The Final Chapter (1984)
Friday the 13th: A New Beginning (1985)
Friday the 13th VI: Jason Lives (1986)
Friday the 13th VII: The New Blood (1988)
Friday the 13th VIII: Jason Takes Manhattan (1989)
Jason Goes To Hell: The Final Friday (1993)
Jason X (2001)


A komu se stejně jako mě nechce celý den dívat na původní sérii o Jasonovi, máme tady také nějaké "jednohubky":

Freddy vs. Jason (2003)
Freddy je takový můj hororový oblíbenec a jsem zvědavá na souboj s Jasonem, ale film jsem zatím neviděla, tak nevím, jestli mohu doporučit... ale proč to nezkusit, že?


Friday the 13th (2009 remake)
Když mi bylo dvanáct, měla jsem moc ráda právě tento Friday 13th (a taky My Bloody Valentine - nejlepší na tom bylo, že v pátku hraje Jared Padalecki a ve valentýnu Jensen Ackles, kteří hrajou bratry Winchestery v mém dlouholetě nejoblíbenějším seriálu). V té době jsem sice byla nadšená bez kritických keců z každého hororu, ale co už.
Pokud se v tom filmu něco dá vyzvednout, něco co si pamatuju i po těch letech, co jsem to neviděla, je určitě právě Jared Padalecki. Je tam na něj pěkný pohled. Takový ten roztomilý klučina. No jo.


The Final Girls (2015)
S pátkem třináctým to sice nijak nesouvisí, ale pokud máte náladu spíš na nějakou hororovou parodii - ne takový extrém ve všech směrech jako Scary Movie - určitě mrkněte na The Final Girls neboli Poslední nás zachrání. Názvem odkazuje na "horor" Final Girl, taktéž z roku 2015 a taktéž v něm hraje Alexander Ludwig + hvězda z American Horror Story (Final Girls - Taisa Farminga, Final Girl - Wes Bentley). Co se týče děje, tak paroduje sérii Friday 13th, ale odkazuje celkově na osmdesátkové slashery a také na pravidla přežití v hororu.


A na závěr by se možná hodily nějaké rady, jak pátek třináctý přežít ve zdraví. Nejezděte nikam do kempu s kamarády. Pokud se někam stejně vydáte, poslechněte toho bláznivýho chlapíka,co vám říká, že tam všichni umřete a radši zařaďte zpátečku. Když vás ani to neodradí, aspoň nepijte a neberte drogy a proódina - hlavně žádný sex. Tio navíc - nestřílejte po Jasonovi paintballkou. A pokud slyšíte něco jako "ch-ch-ch-ah-ah-ah", značí to Jasonův příchod doprovázený trochu jiným stylem darthvaderovského dýchání, možná se ani neobtěžujte utíkat...

Snad si tedy letošní pátek třináctý úžijete bez jakýchkoliv úrazů a zbytečně naběhaných kilometrů před panem Voorheesem.

A vlastně, jak pátek třináctý prožíváte/přežíváte? Je to pro vás jen další obyčejný den? Je to váš šťastný nebo smolný den? Bojíte se procházet pod žebříky, odvracíte pohled od jakékoliv černé kočky na ulici? Nebo si spíš připomenete tuto slavnou slasher sérii s Jasonem Voorheesem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siren Siren | E-mail | Web | 12. října 2017 v 18:48 | Reagovat

Super článek! Úplně bych na ten den zapomněla a to jsem si říkala na začátku týdne, že přijde pátek 13.
Po tvém článku přemýšlím, že bych si něco pustila ale budu tu sama večer :D tak nevím sakra! Ale každopádně se podívám na AHS na 6. díl ! Dnes už to nestihnu.
No a jak to prožívám, já zatím bez úhony ale v mém okolí se občas něco stane. Třeba dědovi se vždy něco stalo protože se opil :D. Černé kočky mám doma dvě takže těch se bát nemusím. A jsem zrovna ten typ člověka který kdyby měl poblíž nějaké takové to jezero tak by tam právě na pátek 13. šel! Takže škoda :( máme jen přehradu a ne zrovna na samotě bohužel. Achjoooo

2 alienee alienee | Web | 12. října 2017 v 20:40 | Reagovat

[1]: Děkuju :) Tak jsem ráda, že jsem to aspoň trošku připomněla :D
Nejsou to zrovna nejlepší horory, je to prostě jen slasherovská klasika :D AHS si šetřím taky na zítra, ale vlastně nevím, jestli to vůbec zítra stihnu.
Bez úhony, to je hlavní :D
Tak to aby k nim sousedé projevili respekt!
Tak my máme akorát rybníky a myslím, že ti nadávající rybáři a ta hnusná špinavá voda by trochu kazili atmosféru..:D
Příští pátek 13. by myslím měl být v dubnu, tak třeba se ti povede nějaký výlet ke krásnému atmosférickému jezeru :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama