Roanoke

8. října 2017 v 14:29 | a1ienee |  auntie alienee's good night stories
Tak jo, moje první recyklace článku ze starého blogu - ach ta lenost. Psala jsem to minulý rok, když zrovna vycházela nová série American Horror Story: Roanoke, a přestože mě tato série tolik nechytla, okamžitě se mi zalíbilo téma a začala jsem googlit a googlit a dávat si to dohromady. AHS se svou inspirací ve skutečných vrazích, "zrůdičkách" a podobně mě pokaždé ponouká k tomu, abych si zjistila pár věcí navíc. Ještě, že tak.

Denně se k nám dostávají falešné informace a pokroucené pravdy. Co se s tím dá dělat? Nic. Většinou je hranice mezi pravdou a lží naprosto nerozeznatelná.

Ve školství uváději jako první anglickou kolonii na území dnešní Ameriky Jamestown z roku 1606. Jenže údajně tady jedna anglická kolonie byla už o dvě desetiletí dříve. Kolonie zvaná Roanoke.
Pravdou však je, že kromě pár jmen a špetky písemných svědectví není nic, co by po této kolonii zbylo. Snad jen velký otazník nad jejím zmizením.
Oblíbenec anglického dvoru i samotné královny Alžběty I., anglický voják, spisovatel. básník a cestovatel, Walter Raleigh byl velmi podporován prakticky celou Anglií, co se jeho zámořských plaveb týče. Právě on se v roce 1584 vylodil se svou posádkou na krásném ostrově Roanoke. Krajina měla velmi přívětivé podmínky pro obdělávání a tak se rozhodli zde založit osadu.

Nebylo to tak jednoduché, došlo ke sporům se zdejšími indiány. Roanoke najednou nebyl rájem, jakým se ze začátku jevil. Někteří osadníci dokonce zatoužili po návratu do rodné Anglie. Zpátky do Anglie chtěl také John White, který slíbil materiální podporu těm co zůstali v domovině, jenže neustálé spory s croatonskými "rudochy" to ztěžovaly.


Whitovi se podařilo znovuobnovit vztahy s Croatoany, ale zanedlouho poté byl domorodcem zabit jeden z kolonistů, George Howe. Ze strachu se lidem podařilo přemluvit Whitea k návratu do Anglie, aby roznesl informaci o tom, v jak zoufalé sitaci jsou a že potřebují pomoc. A tak tedy za sebou John White nechává všechny muže, ženy i děti, všech 115 kolonistů a vyráží zpátky domů. Přestože se chtěl vrátit do Anglie, odplouvá poněkud neochoten, jelikož opouští svou dceru i čerstvě narozenou vnučku Virginii, která je prvním anglickým dítětem narozeným v Americe.

Doba jeho pobytu v Anglii nebyla zrovna nejlepší. Vyskytla se spousta komplikací a White se na Roanoke vrací až v roce 1590. Nadšení z očekávání, že konečně po letech spatří své blízké a že může popřát vnučce ke třetím narozeninám, vyprchalo okamžité poté, co spatřil opuštěné domy.

Po osadnících ani stopy. Žádné známky po boji.

Než White odplul zadal jednu instrukci... pro případ, že by se něco stalo, nebo by byli osadníci nuceni Roanoke opustit - měli vyrýt do stromu Maltézský kříž. Jenže nikde tento kříž vyrytý nebyl. Pouze na jednom kůlu našli vyryté slovo "CROATOAN" a na vedlejším stromě jenom "CRO". Znamenalo to snad, že se osadníci přesídlili na vedlejší ostrov Croatoan?


Další pátrání po zmizelé kolonii se naneštěstí nekonalo. Blížila se velká bouře a Whiteovi muži odmítli pokračovat, jelikož už při vylodění jich několik zemřelo. A příštího dne museli odplout...

Do Anglie dopluli 24. října 1590. White byl zdrcen ztrátou kolonie, ale nevzdával naději. Stále věřil, že jeho dcera i vnučka žijí. V roce 1593 zemřel a nikdy se nedozvěděl, zda se mýlil nebo ne.

Ani my to dnes nevíme. Osud kolonie není dosud známý. Existují pouze hypotézy.

Údajně o století později přišla další záhada. John Lawson v roce 1701 popsal setkání se skupinkou "světlých indiánů" na území ostrova Croatoan. Podivné bylo, že uměli trochu anglicky... navíc tvrdili, že jsou potomky bílých lidí.
Je možné, že se tehdy rodilí angličané rozhodli opustit Roanoke a tak i hrozby rudých indiánů. Možná dokonce splynuli s jinými indiány. Ale je to pouze další nepodložená teorie - ačkoliv by dávala smysl vzhledem k těm "světlým indiáům".

Byla tady ještě jedna otázka, která nás pronásledovala dlouho do součastnosti. Kde vlastně ležela osada Roanoke? Byla vyznačena na mapě, ale umístění nesouhlasilo s dochovalými informacemi. Avšak historici našli ještě jedno umístění. Bylo na mapě vyznačené neviditelným inkoustem. Tady už vše souhlasilo. Ale... proč byl Roanoke označen tak tajně?
Kam vlastně ve skutečnosti zmizeli osadníci?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siren Siren | E-mail | Web | 9. října 2017 v 19:47 | Reagovat

Hned jakmile ta série začla tak jsem si také googlila a hledala. Přišlo mi to hodně zajímavé a ještě teda přijde. Třeba přešli do jiné dimenze nebo nevím, kdo ví co je pravda vůbec a co lež.
Každopádně tak super námět a docela ho podělali :D ale stejně jsem se na to podívala. Achjo to jsem celá já. Ještě, že ta nová série vypadá lépe !

2 alienee alienee | Web | 10. října 2017 v 5:43 | Reagovat

[1]: No mohlo to dopadnout mnohem lépe, hlavně jak pořád hlásali, že šestá série se navrátí ke starým kořenům Murder House a Asylum a přitom nic! :D
Souhlasím! Už jsem shlédla i ten 4. a 5. díl a měla jsi pravdu, pěkně se to rozjíždí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama