Neil Gaiman | Norse Mythology

10. prosince 2017 v 19:50 | alienee |  books
Konečně jsem si udělala trochu času na krásku, která se teprve nedávno přidala do mé knižní svatyně! A tou kráskou je Severská mytologie od mistra Neila Gaimana. Právě Neil Gaiman je těsně po Stephenu Kingovi můj nejoblíbenější spisovatel mám ráda jeho způsob vyprávění a jak dokáže i ten nejobyčejnější předmět ve svých knížkách proměnit v něco neuvěřitelně magického nebo v jiných případech hrůzostrašného. O to víc mě tedy těší, že se naskytla ta možnost přečíst si snad mé nejoblíbenější severské mýty právě v jeho podání.

A předem se omlouvám za fotku. Jsem prostá osůbka s roztřískaným starým mobilem (dokud hraje hudba, tak je to dobrý, ne?) s minimem mpx a krom toho celkově nešikovně fotím. Nikdy se nenaučím nic naaranžovat, aby to na fotce vypadalo hezky a vždycky mi tam unikne nějaký ten růžek, kus subjektu, jako prově tady. Chraňte své zraky.
 V úvodu popisuje Neil Gaiman svou lásku k severským mýtům. V dětsví zbožňoval marvelovská dobrodružství Thora, fascinovalo ho komiksové zpracování futuristicky vyhlížejícího nádherného Asgardu, plavovlasého hrdinného Thora, moudrého Odina a záporáčka Lokiho. Vypráví, jak se později severským mýtům dále věnoval, zjišťoval, že komiksové zobrazení se od mýtů v určitých věcech liší, ale to ani jednomu ani druhému neubíralo na kouzlu.

Na začátku nám představí právě Odina, Thora a Lokiho, avšak v příbězích se setkáme s více bohy - a vlastně nejen bohy. Severská mytologie je plná mrazivých obrů, světlých ale i temných álfů a nestvůr. Vypráví nám o samotném počátku, kdy v černé prázdnotě existovaly pouze dva světy - beztvarý svět mlhy Nilfheim a žhnoucí svět ohně Múspell - a jak vznikl obr Ymi a kráva Audhumla, jak vznikli další obři a nakonec se narodili tři bohové - Odin, Vili a Vé, kteří zabili obra Ymiho a z jeho mrtvoly stvořili Midgard. Dozvídáme se o stromu Yggdrasilu, jenž roste mezi devíti světy, i o duhovém mostě Bifrostu.

A když už za sebou mámy tyto nejzákladnější poznatky severské mytologie, přichází na řadu příběhy. Některé příběhy předcházejí tomu, co už známe - například všichni známe Thorovo kladivo Mjöllni, které nikdy nemine svůj cíl a vždy se k Thorovy vrátí, ale jak k takovému kladivu Thor přišel? Dozvídáme se o různých výpravách bohů, setkání s obry, získání pokladů a hlavně s Lokiho lstmi.


Po téhle knížce jsem doslova toužila. Vždycky mě přitahovala severská mytologie. Dostávala jsem se k ní skrze J. R. R. Tolkiena a jeho svět Pána prstenů, neustále jsem četla a zkoumala, jak k něčemu tak velkolépému přišel, kde se inspiroval. A samozřejmě ze zfilmovaného Thora a Avengerů. Vzpomenete si na tu scénku, kde Jane a Thor pozorují venku hvězdy a Thor začne Jane povídat o Yggdrasilu, devíti světech a Bifrostu? Tak takhle jsem si celou věčnost představovala romantiku - když krásný chlap mluví o severské mytologii (nebo taky jako koukání se na černobílé horory či dokonce citování hlášek ze Star Wars). Později jsem začala sledovat seriál Vikings a právě díky Vikings ta láska k severským zemím vystoupala na maximum. Jednoho dne jsem v oné vikingské náladě procházela knihkupectví s úmyslem koupit si dalšího Kinga, avšak narazila jsem na Severskou mytologii Neila Gaimana! Můj druhý oblíbený spisovatel a severská mytologie. Osud. Jenže byla pouze v angličtině a já jí tedy jen smutně zamávala při vzpomínce na American Gods, kterou jsem uprostřed knihy znaveně odložila, když jsem nepochopila smysl jediné věty. Odtrhla jsem zrak od krásného obalu a příslibu nádherně zpracovaných mýtů a pokračovala jsem v cestě pro Kingovo Osvícení.
Když ji tedy vcelku nedávno přeložili, s čímž jsem ani nepočítala, obešla jsem v jednom dni troje knihkupectví, dokud jsem Severskou mytologii nenalezla. A jak hrdě jsem s ní hopsala k pokladně!

A knížka mě rozhodně nezklamala. Příběhy jsou sice napsané celkem jednoduchým způsobem a na to jsem si trošičku odvykla, ale je skvělé, že takhle bude srozumitelná pro kohokoliv... pokud se teda nezamotá ve jménech :D
Četlo se mi krásně, neměla jsem ani problém vydržet u knížky dlouhou dobu vkuse, což u mě bývá častým problémem - přestože mě knížka pohltí, nevydržím u ní dlouho a nechám se snadno rozptýlit. Tím, že jednotlivé příběhy jsou prakticky takové jednohubky, mohla jsem chviličku věnovat čtení i když jsem měla absolutní minimum času. Moc jsem si příběhy užívala, někdy jsem četla s pozvednutým obočím (provaz přivázaný jedním koncem ke kozlově bradě a druhým k Lokimu přirození, jen aby bolestivé přetahování kozla a Lokiho rozesmálo obryni?), někdy se smíchem (což platí i pro první případ, ale dále třeba také Thor přestrojený za Freju?) a jindy prostě jen tak odkehčeně, jak by se také mýty měly číst.

Nejvíce z celé knihy se mi však líbily poslední tři příběhy. Baldrova smrt, Lokiho poslední dny a Ragnarök: konečný osud bohů. Zatímco většina příběhů na sebe nenavazovala, tyhle tři spolu opravdu úzce souvisely. Baldrova smrt nás dovedla k Lokiho trestu a nebýt Lokiho potrestání (ale i spousty dalších v knize a v jednotlivých příbězích zmíněných věcí) nedošlo by k osudnému Ragnaröku, nebo by to minimálně vypadalo jinak. Tyhle tři příběhy už neměly takový odlehčený dojem a možná tím si mě získaly nejvíce.

A samozřejmě si mě nejvíce získal i Loki. Ne tím, že ho v hlavě mám navždy v podobně marvelovského Lokiho, krásného Toma Hiddlestona, který si zaslouží první či druhé místo v žebříčku nejlepších postav z marvel universu. Líbí se mi tím, že to není tak černobílá postava. Je složitější. Je stejně rozporuplný charakter jako jsou rozporuplné názory na něj. Chvíli je to miláček, kterému by každý chtěl věřit, už jen pro jeho krásný obličej a chytrost, v další chvíli by ho všichni nejradši ukamenovali za to že je jednoduše svině. Je vlastně i takový, jakého ho vykreslují filmy od marvelu. Jednou všechny zachrání, podruhé všechny zničí. Neustále se zmítá v tom začarovaném kruhu.

Příběh o Lokiho potrestání jsem si pamatovala z Vikings, kde byl Floki odsouzen k podobnému trestu. Bohové Lokiho přivedli do jeskyně, kde už čekala jeho rodina - žena Sigyn a synové Narfi a Váli. Bůh moudrosti Kvasi promění Váliho ve vlka, který následně zabije svého bratra Narfiho a z Narfiho střev bohové udělají okovy jimiž Lokiho v jeskyni spoutají. Na krápník nad Lokiho hlavou umístí hada, jehož jed má odkapávat na Lokiho obličej. Lokiho milující manželka Sigyn potrestána není, ale vytrvale a oddaně stojí vedle spoutaného manžela a do misky zachytává hadův jed, aby Lokiho uchránila před trýznivou bolestí. A teď to k čemu jsem se chtěla dostat - vždy když se nádoba naplní, Sigyn odejde jed vylít. Než se však s mísou vrátí, dopadne jed na Lokiho obličej. Začne se zmítat v křečích tak silně, že se otřásá země.

Jen jsem to chtěla zmínit v souvislosti s dnešním zemětřesením. Alienee si spí tak klidně, že by jí srdce mohlo ve spánku puknout z těch podivuhodných nočních můr (ale vážně, srdce mě bolí ještě teď a nerada bych v sedmnácti zažila první infarkt), když se najednou probudila do dalšího kratičkého snu, kde ležela na viklajícím se, poskakujícím zeleným želé a z tohoto želé snu se probudila tentokrát do reality. Bylo kolem čtyř ráno a svět se mi trošku třásl přímo před očima, tak jsem radši zase usnula. Až ráno mi došlo, že ten třesoucí se svět a želé nebyly pouze moje nevyspané představy, ale že jsme tu měli slabší zemětřesení. Když mi to říkali rodiče u snídaně v duchu mě ve vikingské náladě napadlo, že Thor se zlobí. A později už jsem tady dočítala Severskou mytologii právě v časti, kde jsem večer skončila a přes celý dům jsem nadšeně zvolávala "Aha!" po zmíňce o zemětřesení, díky Lokiho.
Nemohla jsem si pomoct, chtěla jsem to zmínit. Takže pokud se vám dnes brzy ráno kapánek rozklepala půda pod nohama, můžete si vzpomenout na pána Lokiho :D


A abych se ještě vrátila ke knize, takovým významným plusovým bodem za mě rozhodně je slovníček na konci knihy. Jsou tam jména bohů, světů, obrů, álfů, nestvůr, zvířat a magických předmětů, které byly v knížce zmíněny. Když je knížka doplněna o mapu nebo slovníček, má u mě už zpravidla úspěch :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siren Siren | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 18:06 | Reagovat

Sakra úplně jsem si představila také tu romantickou scénku a no, jde to vůbec v našem světě? :D Našla jsi už takového chlapa co by tak vyprávěl? :D Jestli ano tak si jo asi vypůjčím xD.
Ani se nedivím, že věnuješ takovou dlouhou část Lokimu. On je prostě svůj :D. Většinou moc nemám ráda jen ty hodné a vlastně ani ve skutečném světě. Přijde mi, že kdo je až moc hodný je pitomec. Loki je tak akorát :D, dobře spíše trochu vyčůraný ale myslí to dobře přeci! :D
Zatím mě nenapadlo si takovou knihu koupit ale budu o tom přemýšlet až budu mít vše přečteno jelikož mi tu leží vážně kupa knih a už jsem si zakázala kupovat další dokud to nepřečtu!
Ten konec mě docela dostal, četla jsem do na internetu, u nás na Moravě se nic takového nedělo. Tak nic zase nuda :/ :DD.

2 alienee alienee | Web | 11. prosince 2017 v 18:48 | Reagovat

[1]: Tuším, že v naší kruté realitě to je zcela nemožné :/ Třeba v nějaké alternativní verzi... :D Jeden kamarád si vždycky chce povídat o severské mytologii. Ale třeba ten můj chlap mi vypráví maximálně tak ajťácké historky z dětství - vždycky jsem si myslela, že dětství prosezené u počítače musí být peklo, ale očividně to mělo i své kouzlo :D
Prostě Loki :3 nechci tvrdit, že jsem nějaká dobrá víla, ale uvědomuju si, že jsem hodná tím opravdu blbým a naivním způsobem a vidím i jak toho někteří rádi využívají, stejně s tím nic neudělám... taková trubka som :D
Jo, ten pocit znám, jenže moje Síla je příliš slabá a podlehnu návštěvám knihkupectví :( ale až tedy bude čas, knížku doporučuju! :D
My bydlíme strašně blízko epicentra, někteří lidi si dokonce nejdříve mysleli, že nás někdo bombarduje :D bylo to celkem slabé, takže jsi o nic nepřišla, ale rozhodně bych si nechtěla prožít ta horší zemětřesení... :D

3 Ami Ami | E-mail | Web | 12. prosince 2017 v 17:51 | Reagovat

Moc pekný článok!
Presne, mobil je dobrý dovtedy, kým sa na ňom dá počúvať hudba. Music is love, music is everything. 😁🖤
Ami je debil a tak chce vedieť, čo je to álf. xd

4 alienee alienee | Web | 12. prosince 2017 v 19:12 | Reagovat

[3]: Bez hudby by život nebyl :D Dokud na mobilu hraje hudba, je všechno super, pokud tedy nevypoví službu sluchátka O.O
Ami není debil >.< Álf je elf - asi při překladu do češtiny chtěli brát ohled na zemi elfů Álfheim :D

5 Keiji Keiji | Web | 15. prosince 2017 v 8:37 | Reagovat

Jop, tak asi tě nepřekvapí, že po této jsem už mnohokrát pokukovala. :D Ano, hlavně kvůli vikingům, protože tolik do toho marvelu nejsem... Ale hlavně, já zbožňuju nádherný obálky. Když je přebal takhle krásný, jak bych tu knihu mohla nechat ležet někde na poličce v knihkupectví?! A tenhle se třpytí, tak se třpytí... no, ještě, že jsem teď dlouho v žádném knihkupectví nebyla. :D Před Vánoci se od něj držím daleko stranou, protože... protože jsou Vánoce vymyšleny debilně, kdyby si každý koupil pro sebe co chce a pak si to zabalil pod stromeček, aby ostatní viděli, co si kdo koupil, pak nikdo nebude z dárků nešťastný! :D Takhle to mělo být. :D
Tvá fotka mi přijde skvělá a i s telefonem se dají dělat někdy krásné fotky! :) Jen mě to trochu mate, ty máš dva výtisky? :O :D
Těmi jmény jsi mě hodně nalákala, ve Vikinzích se vždycky trochu ztrácím když dojde na jejich vyprávění o bozích a historii, takže něco takového, jako je tato třpytivá bichle, bych opravdu potřebovala. :D Abych se trochu zorientovala obecně. :D
Teď jsi mi dokonale připomněla tu scénu s Flokim (Floki = Loki?! :O Až teď mi došla ta podobnost jmen. :D Jsem trochu zpomalená, ale i svými činy je mu dost podobný...), který byl zároveň mou oblíbenou i nenáviděnou postavou. Zbožňovala jsem ho do chvíle, než mi zabil Athelstana, to jsem mu pak přála ten trest, ale... ale pak mi ho zase bylo líto, protože to dělal z lásky (žárlivosti, ok, to je druh lásky) a pořád jsem si připomínala, že Athelstan by mu odpustil, ale rozpolcená jsem byla jako Ragnar... ach :') Tyhle části mi hrozně chybí!
A teď jsi mi připomněla, že musím jít stáhnout včerejší vikingský díl... :D

ps. ten Loki přivázaný za úd k oslí bradce?! :O Proboha! :D:D:D:D
pps. ach jo, já všechny slyšela povídat o tom zemětřesení, ale žádné jsem nezaznamenala. :D Šla jsem ten den spát pozdě a spala jako dudek až do rána. :D Každopádně mám na poličkách hodně serepetiček a tak, a všechno bylo na svém místě, takže hádám, že zas o tolik jsem nepřišla. :D

6 VeJa VeJa | Web | 20. prosince 2017 v 12:46 | Reagovat

Ach, hneď som si spomenula na kamarátku, ktorá miluje severskú mytológiu a na Vikingov, ku ktorým som sa konečne dostala :D  
Keby som čítanie v poslednej dobe tak nezanedbávala, určite začnem premýšľať nad kúpou tej knihy ktorú by som si prv prečítala a potom by to bol darček kamarátke, ktorá by z toho bola nadšením bez seba :D
Tvoju lásku k Lokimu z článku je tak cítiť, že človek, ktorý ho nemá rád ho buď začne mať aspoň trocha rád alebo ešte viac nenávidieť, iná možnosť nie je :D

7 alienee alienee | Web | 26. prosince 2017 v 10:06 | Reagovat

[5]: Obal je opravdu překrásný a máš pravdu - rozhodně se nedivím, že jsi po knížce taky házela očka :D
Fotka skvělá není, neboj se mě zkritizovat :D dva výtisky nemám, ale zahrála jsem si na strašnou chytračku, sundala jsem obal a "oblékla" jsem do něj jinou knížku od Neila Gaimana :D
K Vikingům se to určitě hodí, já prostě miluju tu mytologii a kdykoliv se něco ve vikinzích vyprávělo, hned jsem googlila, pátrala a tahle knížka mi to googlení konečně usnadnila :D
U mě je Floki spíše milovanou postavou, ale naprosto tě chápu, jde vidět, že Athelstana jsi zbožnovala (a taky jsem vcelku nedávno dočítala tvé vikingské články♥). Když ho zabil, taky mě tím naštval - a taky mě občas štve i ten jeho tvrdohlavý fanatismus, ale stejně je bezva :D
Někdy bych si potřebovala pokecat o té nové sérii... :D

[6]: Kamarádku, co zbožňuje severskou mytologii bych taky ve svém okolí potřebovala, určitě si takové osoby važ :D Jsem ráda, že se Vikingové rozšiřují i na blogu, a rozhodně mě bude zajímat tvůj názor :3
O zanedbávání čtení mi ani nemluv, v tom jsem profesionál a cítím se kvůli tomu strašně blbě.. jsem ráda, že aspoň tu mytologii jsem teď dočetla :D
Upřímně bych byla radši, kdyby ho kvůli mě nikdo nezačal ještě víc nenávidět xD Moc děkuju za krásný komentář :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama