movies | drive

20. března 2018 v 18:34 | alienee |  alienee goes to the movies
Proč nezačít rovnou kapkou upřímnosti? Upřímně jsem vás tady nechtěla zasypat hned několika filmovými články, a tak jsem jen přemýšlela, o čem jiném bych teď mohla napsat. Ne že by nebyly nápady, ale realizace tečh nápadů... to už je horší. Zatímco v lednu jsem koukala ve znovuobnovené hororové náladě na jeden horůrek za druhým - a vydala jsem tehdy i hororovinky - únor jsem proseděla u norského seriálu Skam, o němž jsem také napsala, a od začátku března sleduju různé filmy, jako o závod a navíc se do kin blíží Avengers: Infinity War, tudíž jsem převážně v té filmové náladě a mám chuť spustit na vás šílenou lavinu skvělých filmů, co mě zaujaly. Jsem lehce ovlivnitelná osoba, já vím :D

Ale když teprve zveřejňuju druhý filmový článek po sobě, tak snad můžeme říct že se opravdu krotím :D

Posledně jsme zavítali do poklidné severní Itálie v 80. letech a pozorovali kouzlo první lásky. Dnes ale budeme doprovázet bezejmenného řidiče na jeho nelehké cestě...Drive už mě možná dva roky strašil na mém lehce pozapomenutém seznamu filmů ke zhlédnutí. Už už jsem se na něj málem podívala v lednu, poté co jsme se s rodinkou podívali na La La Land a byla jsem zvědavá na jiný film s Ryanem Goslingem... a tak jsem znovu a vlastně už poněkolikáté (mimo ten seznam) narazila na Drive. Osudové setkání však přišlo, když jsme se s přítelem jeden večer dívali na Baby Driver a oběma se nám film zalíbil dostatečně k tomu, abychom vyhledali něco podobného. A bum! Zase Drive. Přítel prohlásil, že Drive už viděl, takže to bylo jen Drive a já.

Já: It's pretty strange that we keep running into each other.
Drive: Maybe it means something.
Já: *balím se do deky jako sushi, upíjím čaj, objímám plyšového Batmana a rychle pouštím film*

○○○

Přes den pracuje jako filmový kaskadér a mechanik v autodílně, zatímco pod rouškou noci si přivydělává jako nájemný řidič pro kriminálníky, ať už mají v plánu cokoliv. Řidič dá svým pochybným klientům pěti minutové okno a pokud stihnou nasednout do auta do daných pěti minut, odveze je a zachrání před zákonem. Nezáleží na tom, co se všechno během té doby stalo, ani na tom, kolik policejních aut mu je v patách. Svou část dohody vždy splní. Ale cokoliv se stane mimo těch pět minut… to už se ho netýká a klienti jsou v tom sami.

Všechny Řidičovy kšefty řídí Shannon, majitel autoopravny. Dohazuje svého talentovaného Řidiče filmovým režisérům, zločincům a čas od času ho zaúkoluje i prací v dílně. Shannona už trochu unavuje práce pro Hollywood, tak si usmyslí, že se Řidič může stát profesionálním závodníkem. K tomu ale potřebuje vhodné auto a hlavně investice. O koupi vozidla tedy požádá Bernieho Rose, který nezbohatl zrovna nejčestnějším způsobem.

Řidič vede samotářský život, moc toho nenamluví, když není třeba, a prakticky žije pouze za volantem. To se však změní, když se náhodou setká se svou sousedku Irene. Začne s Irene a jejím malým synem trávit spoustu času, alespoň do chvíle, než se vrátí Irenin manžel Standard z vězení. Jenže Standarda pronásledují nemalé dluhy z doby, co si proseděl v cele.

Životy Irene a jejího syna jsou nyní v ohrožení a Řidič udělá cokoliv pro to, aby je ochránil...

Film grandiózně nastartoval a předvedl nám geniální automobilovou honičkou. Nebylo třeba převrácených aut, nebo výbuchu, během něhož se střih zaměří na hlavního hrdinu, jdoucího zády k plamenům, bez nutkání se otočit a zděšeně se zahledět do ohně. Stačilo občas nějaké to policejní auto, a hlavně taktizování nadaného Řidiče.

Poté děj ubral na plynu a jel svižně. To byly ty Řidičovy okamžiky štěstí, kdy trávil čas s Irene a Beniciem. Najednou jste mohli vidět tu jeho doslova vroucnou a hřejivou stránku osobnosti, kterou postavě dodal Gosling skrze své dlouhé pohledy a mírné úsměvy. Scénky v této části Drive byly opravdu milé a úsměvné - alespoň já se u toho zase tlemila od ucha k uchu, protože z toho opět sršely ty pěkné emoce. Když se to tak vezme, pocity a myšlenky postav z filmu bývají občas nejasné, mnohem víc toho vyčtete z výrazů než ze slov, nebo z toho, co už o postavách, ale z filmu samotného ty emoce přímo srší, pokud je chcete vnímat.

A ty miloučké pocity, které vzbuzuje pomalejší část filmu, brzy nahradí kvantum smíšených emocí z následných částí. Standard, Irenin manžel, se vrací z vězení ke své rodině a rychle se stačí zaplést do dalších potíží, které ohrožují i jeho rodinu. A Řidič se do potíží zaplete také, jen proto, že chtěl ochránit osoby, které miluje… A přesně tady film zase nabírá rychlost a je čím dál napínavější až do strhujícího finále. A v této části se setkáváme také s ne zrovna mírně zobrazeným násilím. Trocha krve sem, trocha krve tu, nějaké ty částečky mozečku, které se abstraktně rozplizly na kontrastně čisté bílé stěně. A dokonce jedna vražda, u níž jediné jsem musela i já odvrátit zrak, protože se krásně trefili do jednoho z mála způsobů, co mě ve filmech opravdu znechucuje… Pokud se někdo rozhodně podívat a bude ho zajímat, co to bylo za scénu, tak je tady menší nápověda: rozhodně už nikdy nikomu nepodám ruku.

Řidič v podobě Ryana Goslinga pořádně sešlápl plyn a dojel do úžasného a dojemného finále, které ve vás určitě zanechá škálu pocitů. K čemu by ty filmy byly, kdyby v nás nevyvolaly nějaké emoce a ani by v nás nezanechaly kousíček z každé osoby, která do tvorby filmu vložila své srdce?

A Ryan Gosling zase s pomocí Řidiče určitě překročil cílovou lajnu v podobě jednoho ze svých nejlepších hereckých výkonů. Jako Řidič si mě získal zatím nejvíc, hned za Řidičem si druhé místo obsadil K neboli Joe z vizuálně přenádherného Blade Runner 2049 a dále jsem s ním viděla jen La La Land a The Place Beyond the Pines. Vlastně ať už v těchto čtyřech filmech udělal jakékoliv špatné rozhodnití nebo přímo špatný čin, nikdy na tom nezáleželo, protože pokaždé byl tím charismatickým sympaťákem, který se nechává řídit svým srdcem a jeho činy popohání vřelá láska, touha postarat se o jiné, nebo čistá naděje. Jenže nikdy holt nedostane ten šťastný konec, který by si zasloužil. Ach jo.

Jednoduše si ho zamilujete. Obzvlášť v Drive - dokoukáte film a zjistíte, že toho chlapa s bundou se štírem milujete. Dokonce když jsem film dosledovala ještě s mamkou, která naprosto nenávidí násilné scény a u druhé poloviny filmu často třeštila oči a vydávala ze sebe zděšená tlumená vyjeknutí… během titulků si setřela slzy a obě jsme si unisono povzdechly: "Mít takového chlapa…", a následně se domluvily, že tuhle poznámku rozhodně nezmíníme před taťkou a mým přítelem.

A kdybych se ještě vrátila k postavě Řidiče… Řidič nám vlastně dokazuje, že opravdu není třeba, aby hlavní protagonista téměř nezavřel pusu a jen by házel strašně drsné hlášky všude kole sebe. Jeho dlouhé, zamyšlené a tajemné mlčení a skromné verbální vyjadřování, nádherně dotvořuje jeho charakter a když už opravdu promluví, tak to stojí za to. Slova často nahrazuje dlouhým zaujatým a mrkáním nepřerušovaným pohledem, kdy si nejste jistí, co si vlastně myslí, ale zároveň mu to přesně vidíte na očích. Nepotřebuje ani mít kdovíjak složitou a zajímavou minulost, o níž bychom se ve filmu dozvěděli. Však nepotřebuje ani jméno k tomu, aby byl vynikajícím filmovým charakterem. Nastoupí na scénu beze jména, bez minulosti… Je jen tady a teď, úžasná postava, která je sama vnitřně rozpolcená ze svých činů.

Jen taková maličkost, co se mi na Řidičovi šíleně líbí - jeho bunda se štírem na zádech. Štír je snad tím nejlepším možným symbolem pro Drive i pro hlavní postavu.


Jako poslední věc zmíním soundtrack, který krásně sedí k filmu samotnému i k jistému podbarvení scén. V soundtracku k filmu se vyskytují snad jen tři písničky: po úvodní automobilové honičce slyšíme Nightcall od Kavinskeho, Real Hero od College & Electric Youth zazní poprvé v jedné z těch "usměvavých scén" a podruhé na konci filmu a snad vyloženě vystihuje Řidiče, skutečného hrdinu… a poslední písnička má opět výstižný název vzhledem ke scéně, kde zní - Under Your Spell od Desire.

V budoucnu bych si ráda pořídila gramofon (znáte mě, mám slabost pro starší věci) a s taťkou máme v plánu - pokud teda získáme ten gramofon - sbírat vinylové soundtracky z našich oblíbených filmů. Myslím, že vinylová deska Drive by nám chybět nemohla...

Pár dní po shlédnutí filmu mi rozhodně znělo v hlavě "I don't eat, I don't sleep, I do nothing but think of you Drive… You keep me under your spell, you keep me under your spell, you keep me under your spell".


Drive je holt další z těch filmů, který se hned zařadil mezi mé oblíbené... a vypadá to, že oblíbenců mám hodně. Určitě bych vám film doporučila, pokud máte rádi sympatické hrdiny, kteří se nebojí překročit vlastní morální hranice, když jde do tuhého... Jak jsem nazačítku zmiňovala, že jsem na Drive znovu narazila, jakožto na film podobný hudebnímu akčňáku Baby Driver, tak myslím, že se někde stala chyba, protože kromě hlavního hrdiny s podobným úkolem mají filmy pramálo společného a oba dva ste pohybují na naprosto opačné vlně, když to tak řeknu.

Určitě bych Drive zařadila k těm kvalitnějším filmům a celkově k filmovým pokladům a rozhodně bych ho nevynechala v seznamu "Must-Watch Movies" ♥

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 21. března 2018 v 12:55 | Reagovat

Moc hezká recenze, o filmu jsem pořádně neslyšela, ale ráda si ho někdy pustím. :-)

2 alienee alienee | Web | 21. března 2018 v 16:56 | Reagovat

[1]: Děkuju mockrát :) film rozhodně doporučuju :3

3 K. K. K. K. | Web | 24. března 2018 v 14:34 | Reagovat

No to né, jak to ty děláš, že vždycky napíšeš recenzi na film, který jsem zrovna viděla, nebo na který se zrovna chystám? :D Kamarádka, která sdílí mou vášeň pro filmy, se na Drive dívala zrovna před pár dny a hodně mě na něj nalákala a teď ještě ty. Už bych si ho vážně měla pustit :D

4 Rosie. Rosie. | Web | 24. března 2018 v 14:46 | Reagovat

Hmm... narozdíl od minulého filmu mě tenhle nadchl a hlavně úplně totálně zbožňuji Ryana, že ano.. Takže to si mi možná naladila notu na večerní filmování. :D Pokud se nějak nezaseknu u hlavových nervů víc (zrovna se je učím na zkoušku a prostě hlavové nervy jsou z periferního nervového systému největší zlo) :D
A hlavně to momentálně splňuje moje oblíbené žánry.. drama, thriller a krimi... O:) a Ryan v hlavní roli :D

Co se Nesba týče, mám to přesně opačně.. nejdřív ho chci zhltnout a pak se právě hodlám pustit do knih S. Kinga, kterého už si tak nějak nakupuji a pořád jsem se k němu nedostala, takže se mi zatím dělají zásoby než dočtu celého Holea. :D

Hele spousta lidí tvrdí, že Nesbo se dá číst na přeskáčku, co se týče případů tak určitě ano.. ale znám se a vím že by mě hrozně moc štvalo, kdybych začala teď tím 5. dílem a netušila tu minulost té Ráchel.. :D

Jinak od Gaimana bych si chtěla moc přečíst američtí bohové, ale než se k tomu dostanu, to bude 100 let s mojim tempem čtení :D

5 alienee alienee | Web | 24. března 2018 v 15:40 | Reagovat

[3]: Náhoda? Určitě ne, takco nejdřív  koukni na Drive! :D Je to vážně pěkný film a jak jsem psala, určitě se řadí mezi takové filmy, které by snad každý filmomaniak měl vidět :D

[4]: Jsem ráda, že jsem se tentokrát trefila do vkusu :D Ryan je úžasný herec a působí, jako osoba se zlatým charakterem :3 Tak jestli si budeš potřebovat na takovou hodinku a čtyřicet minut odpočinout od učení... určitě se podívej :D Pohled na našeho božského Ryana možná nepomůže v učení hlavových nervů, ale může alespoň zklidnit ty nervy z učení... :D

Jé, taky si takhle nakupuju dopředu... hlavně toho Kinga :D četla jsem od něj málo knížek a vůbec to nestíhám, ale průběžně kupuju další a další do zásoby :D

6 Hemitson Hemitson | Web | 25. března 2018 v 13:16 | Reagovat

O filmu slyším poprvé, ale Baby Driver jsem viděla a bavilo mě to, takže tenhle film rozhodně nevynechám. Zní zajímavě a navíc jsi mě na něj teda pořádně nalákala. :D

7 alienee alienee | Web | 27. března 2018 v 5:36 | Reagovat

[6]: Je to sice hodně odlišné od Baby Drivera, ale některé prvky jsou pořád stejné, jen to není takový veseloučký hudební film :D Jsem ráda, že se mi podařilo na film nalákat, tak snad se bude i líbit! :D

8 Angie Angie | Web | 29. března 2018 v 17:52 | Reagovat

Film som síce zatiaľ nevidela ale určite by som si ho chcela pozrieť do budúcna. Zbožňujem Ryana Goslinga ^^

9 alienee alienee | Web | 1. dubna 2018 v 9:53 | Reagovat

[8]: Ryana snad ani nejde nezbožňovat :3 Už jen kvůli něj je nutné se na film mrknout xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama